Staff

 

Mr Tim Calvey Head

Mrs Carol Cliffe Assistant Head, Academic

Mr Matthew King Assistant Head, Pastoral / Designated Safeguarding Lead

Miss Samantha Mowle Head of Pre Prep / Designated Staff

Miss Melanie Gentles Head of Middle School

Mr Ceri Davies Head of Extra Curricular

Miss Inez Brodie Deputy Head of Pre Prep

 

 

Key Coordinators:

 

Mrs Judith Green Staff Development Coordinator

Mrs Karen Harrison Edge Programme Coordinator

Mrs Rachel Calvey Staff Induction Coordinator

 

Miss Samantha MOWLE BEd (Hons) Head of Pre Prep

Miss Inez BRODIE B.Ed. (Hons) NNEB Deputy Head of Pre Prep

 

Form Teachers:

Mrs Joanna MAHONEY PG Dip; BA (Hons); QTS RM Form Teacher

Miss Johanna WILSON BSc (Hons)QTS  RW Form Teacher

Mrs Jenny Peake BA (Hons) QTS RP Form Teacher

       

Mrs Emily GILL BA (Hons) PGCE QTS 1G Form Teacher

Mr Daniel JEFFREY BA (Hons) PGCE 1J Form Teacher

Miss Laura PORTER BA (Hons) QTS 1P Form Teacher

 

Mrs Georgina BEDDINGTON BMus, PGCE, QTS 2G Form Teacher

Miss Inez BRODIE B.Ed. (Hons) NNEB 2B Form Teacher

Miss Anna MASKELL BA (Hons) PGCE 2M Form Teacher

Mrs Elin HAF BREEZE MACHIN BA (Hons) QTS 2L Form Teacher (Maternity Leave)

 

Nursery Nurses / Teaching Assistants:

Mrs Susan DUBOIS NNEB RM

Mrs Susanne NICHOLLS NVQ3 Childcare RW

Mrs Alison STEVENS NNEB RP

 

Mrs Louise BRISTOW  BTEC Nursery Nurse/Childcare 1P TA

Mrs Dawn YOUNG NVQ 3; 1G TA

Mrs Farah MEHTA BSc MSc MBA 1J  TA

 

Mrs Karen DICKINSON BSc Msc MBA 2M TA

Mrs Pauline ALLMAN Dip. TA 2B TA

Mrs Joy BULL NVQ3 Childcare 2G TA

 

Head of Learning Support:

Mrs Ranka JONES BA Dip.SPLD PGCE

 

Learning Support Teacher:

Mrs Monica SOLANKI BA (Hons) PGCE 

 

Learning Support Assistants:

Mrs Daniella POONAWALA BA (Hons) QTS

Miss Anne SAWYER Cert Ed

 

Pre Prep Subject Teachers:

Mrs Maria ALLMAN BA (Hons) LSDE Drama

Mrs Angela COCHRANE Swimming Instructor

Mr Lewis EVANS DipRAM PGCE QTS Music

Mrs Alison FORREST BA (Hons) DipLib

Mrs Michelle GALAN BA (Hons) PGCE Head of French

Miss Rajeen GUNGOOSINGH PGCE QTS French

Miss Natalie HEHIR BSc (Hons) PGCE Head of Girls’ Games

Mrs Zuriye KEMAL BA (Hons) DipFr PGCE QTS  French

Mr Zac McALLISTER-COOKE BSc PGCE Computer Science

Mrs Pam KNIGHTLEY BA PGCE

Mr Keith Ford BMus MMus LRAM Director of Music

Miss Barbara YOUNG xxxxxxxx Games & PE

 

 

Miss Melanie GENTLES BA (Hons); GTP Head of Middle School

 

Form Teachers:

 

Mrs Karen BROWN BSc; PGCE 3K Form Teacher

Miss Gemma CARTER BA (Hons) PGCE QTS 3C Form Teacher

Miss Nicole POOL BA (Hons) QTS 3P Form Teacher

 

Miss Lydia GOLINSKY BA (Hons) QTS 4G Form Teacher

Miss Ammanpreet Bains LLB (Hons) PGCE QTS 4B Form Teacher

Miss Emmeline WILLIAMS BSc (Hons) PGCE 4W Form Teacher

 

Head of Learning Support:

Mrs Ranka JONES BA Dip.SPLD PGCE

 

Teaching Assistants:

 

 

Mrs Karen FINCH 3K LSA

Mrs Natasha KHAN CACHE Level 2  3P TA

Mrs Nina MESHOURIS Dip RSA; CLANSA DipCo; First Aid at Work 3C TA

 

Mrs Wendy GRAVELLE NVQ2 Childcare 4G TA

Mrs Gail REISEPATT OCR TA Level 2; First Aid at Work 4W LSA

Miss Sasha RYAN 4W TA

 

Middle School Subject Teachers:

Mr Stephen A BLOOM BA (Hons) QTS Head of Boys’ Games

Mr Jacques du PLESSIS BA (Hons) PGCE Head of Design Technology

Mrs Michelle GALÁN BA (Hons) PGCE Head of French

Mrs Rebecca GASCOIGNE BA PGCE Head of Drama

Mrs Judith GREEN BEd (Hons) Head of RS

Mrs Karen HARRISON BEng (Hons) PGCE Head of Maths

Miss Natalie HEHIR BSc (Hons) PGCE Head of Girls’ Games

Mr Zac McALLISTER-COOKE BSc (Hons) PGCE Computer Science

Mrs Linda QUINN BSc (Hons) PGCE Science

Mr Peter RYAN MA(Ed) CertEd Games & PE

Mr Keith FORD BMus MMus LRAM Director of Music

Mrs Francesca WALSH  BA (Hons) Art

Miss Barbara YOUNG ***************** Games & PE

 

 

Form Teachers:

Mr Cathal DONOHOE BSc PGCE MA (Hons) Yr Group Leader

Mrs Rachel CALVEY BA (Ed) (Hons) 5R Form Teacher

Mr Timothy CATO MA (Oxon) PGCE 5C Form Teacher

Miss Rajeen GUNGOOSINGH PGCE QTS 5G Form Teacher

 

Miss Natalie HEHIR BSc (Hons) PGCE Yr6 Group Leader

Mrs Rebecca GASCOIGNE BA PGCE 6G Form Teacher

Miss Sinita PANDYA BSc (Hons) 6P Form Teacher

Miss Barbara YOUNG QUALIFICATIONS 6Y Form Teacher

 

Miss Claire BRIDGES BA (Hons) QTS Yr7 Group Leader

Mr Stephen BLOOM BA (Hons) 7B Form Teacher

Mrs Judith GREEN B.Ed. (Hons) 7G Form Teacher

 

Mr Alistair SLAUGHTER BA (Hons) PGCE QTS Yr8 Group Leader

Mr Jacques DuPLESSIS BA (Hons) PGCE  8D Form Teacher

Mr Stavros CHATZIANASTASIOU BSc MA QTS 8S Form Teacher

Mrs Angela LEACOCK BEd (Hons) 8C Form Teacher

 

Heads of Department:

Mrs Sofia CLARKSON BA MA PGCE Head of Classics

Mr Stephen BLOOM BA (Hons) Head of Boys’ Games

Miss Claire BRIDGES BA (Hons) QTS Head of History

Mr Jacques du PLESSIS BA (Hons) PGCE Head of Design Technology

Mrs Michelle GALÁN BA (Hons) PGCE Head of French

Mrs Rebecca GASCOIGNE BA PGCE Head of Drama

Mrs Judith GREEN B.Ed. (Hons) Head of Religious Studies

Mrs Karen HARRISON BEng (Hons) PGCE Head of Maths

Miss Natalie HEHIR BSc (Hons) PGCE Head of Girls’ Games

Mrs Ranka JONES BA Dip SPLD PGCE Head of Learning Support

Mrs Angela LEACOCK BEd (Hons) Head of English

Miss Sinita PANDYA BSc (Hons) Head of Science

Mr Keith Ford BMus MMus LRAM Director of Music

Mrs Francesca WALSH BA (Hons) Head of Art

Mrs Natasha THORNTON BA (Hons) QTS Head of Geography

Teaching Staff:

Miss Louise ADDINALL BA (Hons) English

Mr Ioannis AMASLIDIS  Laboratory Assistant

Mr Hugo ANTHONY GAMES

Mrs Rachel CALVEY BA (Ed) (Hons) RS

Mr Timothy CALVEY BA (Ed) (Hons) Art

Mr Timothy CATO MA PGCE Maths

Mr Stavros CHATZIANASTASIOU BSc MA QTS Science

Mrs Carol CLIFFE BEd Maths

Miss Charlene CROSS BA (Hons) PGCE English

Mr Ceri DAVIES BSc (Hons) PGCE Maths

Mrs Mary DUNNING BA (Hons) Learning Support

Mrs Mary FARRAR BSc (Hons) PGCE Maths

Mrs Alison FORREST BA (Hons) DipLib McLIP Librarian

Mr Luke GOODCHILD BA MA PGCE QTS Classics

Miss Rajeen GUNGOOSINGH PGCE QTS French

Mr Ollie HARRISON BSc (Hons) PGCE QTS Maths & Games

Miss Zuriye HILMI BA (Hons) DipFr PGCE QTS  French & Drama

Mrs M Louise LOVE City&Guilds;First Aid at Work; OCR TA Level 2 Learning Support

Mr Zac McALLISTER-COOKE BSc (Hons) PGCE Computer Science

Mrs Charlotte NYMAN BSc, PGCE Maths (Maternity Leave)

Mrs Linda QUINN BSc (Hons) PGCE Science

Mr Peter RYAN MA(Ed) CertEd Games & PE

Mr Alistair SLAUGHTER BA (Hons) PGCE QTS English

Mrs Cecilia STEVENSON BA (Hons) PGCE Learning Support

Miss Barbara YOUNG ********** Games & PE

 

 

Mr Jaspal BIRDI Network Manager

Mrs Shelagh CHAMBERS Old Orleyans Coordinator

Mrs Maureen CLEVELAND School Secretary

Mrs Julie JAGO Registrar

Miss Shevanti KHETANI Accounts Assistant

Mrs Pamela KNIGHTLEY Pre Prep Secretary

Ms Ekta KURANI Accounts Assistant

Mr David LOADER  School Accountant

Miss Tiffany MORLESE IT Technician

Mrs Sara PADALINO PA to the Bursar

Mrs Purvi PATEL HR Assistant

Mrs Sharon POWELL PA to the Headmaster

Mrs Sheila RAWAL Office Manager

Mrs Pamilla SAHOTA School Secretary

Mrs Suzanna DAVIDSON RGN RSCN RM School Nurse

Mrs Gillian TUTCHENER RGN ONC ENB School Nurse

 

 

Mr Joe ATKINS ARCM DipRAM

Miss Helen BRAMMER BA(Mus) MA(Mus)

Mr Ian CHAMBERLAIN LRAM

Mr Terrino CHAN BA(Mus)

Mrs Deborah CHANDLER (Maternity Leave) PGDip

Miss Rosemary COW  BA(Mus) MA(Mus)

Mrs Christine MCWILLIAM GTCL LTCL PGCE

Mr Martin JARVIS Dip TCL

Mr Darren LIGHTOWLERS BA(Hons)

Miss Mary PARKER ARCM Dip(RCM) BA(RAM)

Miss Charlotte REID MA(RAM)

Mrs Mayumi STONE BA(Mus) MA(Mus) PGDip

Miss Stephanie BLOOR (Maternity Cover)

Mrs Ewa MIZERSKA  (Maternity Cover)